A weboldalon cookie-kat használunk, amik elengedhetetlenek az oldal működésének szempontjából.
GYAKORI KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK
Frissítve: 2022. szeptember 28.
1.Kérdés: Igaz-e, hogy a Boronkayba 4,5 alatt esélytelen bekerülni?
Válasz: Nem!
A felvételi rendszerünk pontszámítása három elemre épül. Ebből csak az egyik az általános iskolai tanulmányi eredmény. Természetesen minél jobb tanuló volt ott a jelentkező, annál több pontot hoz. Viszont a másik két rész a „központi írásbeli” és bizonyos kódokra a „szóbeli”. Így előfordulhat az is, hogy még egy szín kitűnő tanuló sem kerül be, mert annyira alacsony pontot szerez az írásbelin, vagy akár egy 3,5-ös is bejut, mert annyira jó felvételit írt.
Tanács: Aki általános iskolában eléri a 4,0-es átlagot, az jelentkezzen bátran. De úgy általában igaz, hogy a központi felvételire fel kell készülni.
2. Kérdés: Igaz-e, hogy a nyelvi előkészítő osztályokba csak jó angol tudással lehet bekerülni?
Válasz: Nem!
Mivel van kezdő szintű csoport is, ezért még olyanok is jelentkezhetnek, akik eddig egyáltalán nem tanultak angolt, vagy úgy érzik, hogy gyengék belőle.
Tanács: Aki már nyelvi előkészítőben két nyelvet (angol és német) szeretne tanulni az a 2010-est vagy a 2020-as kódok közül válasszon. Itt a haladó részből van szóbeli felvételi. A többi nyelvi előkészítő csoportban csak angol nyelv lesz, kezdő-középhaladó-haladó szinteken. Ezekre a kódokra NINCS nyelvi felvételi.
3. Kérdés: Lehet-e sport vagy tanulmányi eredményért plusz pontokat kapni?
Válasz: Nem!
Sajnos 2008 óta ezt rendelet tiltja. Tehát semmilyen ok alapján nem adható plusz felvételi pont a középiskolai felvételi eljárásban.
Tanács: Aki rendelkezik legalább megyei szintű versenyeredményekkel, az ettől függetlenül küldje el az erről szóló igazolást, mert a holtversenyek eldöntésénél, s bejutás esetén a tehetséggondozási tevékenységünkben használjuk ezen adatokat.
4. Kérdés: Igaz-e, hogy a váci iskolák közül a Boronkayban a legmagasabb a nyelvvizsgát szerzők aránya?
Válasz: Valószínűleg igen!
A többi iskoláról nem rendelkezünk pontos adatokkal, de azt tudjuk mondani, hogy iskolánkban az utóbbi öt év átlagában a végzős diákjaink közel 80%-a legalább egy nyelvből, legalább középfokú nyelvvizsgát szerzett.
Tanács: Aki a nyelvtanulás miatt szeretne a Boronkayba jönni, de nem szeretne szakmát tanulni, az a gimnáziumi, aki megelégszik egy idegen nyelv tanulásával, az a szakmai képzéseinkből válasszon. (Természetesen a szakmai osztályokban is emelt óraszámban lehet a nyelvet tanulni, s a legjobbaknak 11. évfolyamtól lehetőséget biztosítunk a második idegen nyelv – német, francia, orosz közül lehet választani - tanulására is.)
5. Kérdés: Melyik szakra a legnehezebb bejutni?
Válasz: Több év tapasztalata alapján az angol haladó – német kezdő nyelvi előkészítőbe (2010), amely így tulajdonképpen egy 5 éves gimnáziumi képzés!
Mivel itt van angol nyelvi felvételi, csak azoknak van esélyük bejutni, akik ebből is jók. Na és persze igen jó központi felvételit kell mellé produkálni.
Tanács: Aki ebbe az osztályba szeretne bekerülni, az intenzív felkészülés mellett második-harmadik helyen jelölje meg a 2030-as és a 2210-es kódokat is.
6. Kérdés: A vidékről tömegközlekedési eszközökkel Vácra érkezőknek hogyan lehet a városközpontból kijutni az iskolához?
Válasz: Vonattal, busszal (és gyalog)
A Balassagyarmat irányába menő (kis piros) vonatok megállnak Kisvácon. Ez a megálló kb. 300 méterre van az iskolától. A reggeli órákban a központba beérkező, helyközi, járatos buszok egy része „átalakul” iskolabusszá, amely egészen a főbejáratunkig hozza a diákokat. Ezek indulási helyei: a Naszály áruház parkolójánál és a buszpályaudvarnál lévő toronyház 2-es főúton lévő buszmegállójánál. Vannak olyan helyi járatos buszok is, amelyek a Március 15. téren keresztül haladva jönnek ki az iskolához. De, ha kellően sok idő van az első tanítási óra kezdéséig, akkor a kb. 2,3 kilométeres távolság akár gyalogszerrel is leküzdhető.
Tanács: Ki kell próbálni mind a hármat, s az alapján választani. A lényeg, hogy megoldható a kijutás!
7. Kérdés: Milyen feltételekkel lehet bekerülni a kollégiumba?
Válasz: 9. évfolyamon nincsenek feltételek!
Minden olyan 9. évfolyamos diákot felvesznek a kollégiumba, aki ezt kéri. A felsőbb évfolyamokon már elvárás a problémamentes magatartás és tanulmányi eredmény.
Tanács: Aki 30 kilométernél messzebb lakik, az kérjen kollégiumi elhelyezést.
8. Kérdés: Igaz-e, hogy a Boronkayban mindenkinek kötelező valamiből versenyezni?
Válasz: Nem!
Iskolánk vezérelve: „MINDENKI TEHETSÉGES VALAMIBEN!” Ezért arra ösztönözzük diákjainkat, hogy valamiből tényleg legyenek jobbak az átlagnál. Erre kitűnő eszköz a versenyzés, amely sikerélményt és ismerkedési lehetőségeket biztosíthat, s így további motivációt adhat. De hangsúlyozom, hogy a versenyzés nálunk csak eszköz, nem pedig cél. Aki nem akarja, annak nem kötelező.
Tanács: Aki tehetséges valamiben, az gondozza is azt, és igen, ha lehet, versenyezzen.
9. Kérdés: Lehet-e a Boronkayban második idegen nyelvet tanulni?
Válasz: Igen!
Vannak olyan osztályok (gimnáziumiak), ahol ez órarendileg is biztosítva van (lásd: Szakokról részletesen menüpontban), de akiknek nem, azoknak is tudjuk biztosítani ezt a lehetőséget, szakköri keretek között. További lehetőség, ha a 11. évfolyamon a tanult nyelvből előrehozott formában leérettségizettek közül legalább 12 fő igényli az addigi nyelv leadása után. Választási lehetőségek: német, orosz vagy francia.
Tanács: Akkor érdemes a második idegen nyelv tanulását elkezdeni, ha az elsőből már biztos alapokon állunk (középfokú nyelvvizsgához közeli állapot, s az sem árt, ha már teljesítettük belőle az érettségi követelményeket).
10. Kérdés: Lehet-e a Boronkayból hosszabb időre külföldre utazni?
Válasz: Igen! Írásos szülői kérvény alapján.
Alapvetően három esetről beszélhetünk:
- Családi program. Ekkor a szülő ír egy kérvényt az igazgatónak címezve, melyben megadja az indulás és az érkezés dátumát és az utazás okát.
- Verseny, rendezvény. Az egyesület, civil szervezet ír kikérőt az előbb említett paraméterekkel, amelyet a szülő jóváhagy.
- Tanulmány külföldi iskolában. Itt is a szülő írja a kérvényt, melyhez csatolja a külföldi iskola befogadó nyilatkozatát. (Ekkor a tanulmányi jogviszony „átmenetileg szünetel”, de természetesen visszaérkezéskor a megbeszéltek szerint folytathatja tanulmányait a Boronkayban)
Mindhárom esetben, visszaérkezéskor beszámolókkal, osztályozó vizsgákkal kell igazolni a kimaradt tananyagrészek tudását, vagy teljes tanév távollét esetén kérhető a kimaradt évfolyamra való belépés is.
Tanács: Akinek ilyen igénye lenne, előtte beszélje meg az igazgatóval és az osztályfőnökkel.
11. Kérdés: Heti 8-10 edzés mellett bírhatja-e egy sportoló a Boronkayt?
Válasz: Igen!
Évről évre kb. 20-25, korosztályos válogatott sportolója van iskolánknak. Közülük többen kiváló tanulók, s a korábbiak közül is sokan bejutottak, neves felsőoktatási intézményekbe. Ráadásul már van kimondottan sportolóknak szánt osztály (2180-as kód) is.
Tanács: Ki kell alakítani egy követhető napirendet, amelyben helye van az edzésnek, a tanulásnak és a pihenésnek is.
12. Kérdés: Érdemes-e egy jó tanulónak szakmai osztályba jelentkeznie?
Válasz: Igen!
EU-s felmérés szerint a legkeresettebb diplomás végzettségek az alábbiak:
- villamosmérnök (informatika - elektronika)
- programozó (informatika – elektronika)
- gépészmérnök (gépészet – informatika - elektronika)
- vegyészmérnök (környezetvédelem)
Zárójelben olvasható a nálunk megtalálható, hozzá kapcsolódó szakmai képzés, amelyekről egyébként az is elmondható, hogy már technikusi szinten is igen keresettek.
Talán nem meglepő, hogy évek óta folyamatosan ezek voltak a legkeresettebb diplomás végzettségek az országos állásbörzéken.
Tanács: Aki nem minden áron akar majd humán irányba továbbtanulni, az válasszon szakmai jellegű képzést. Ez ugyanis a gimnáziumokkal szemben az érettségi mellé szakmai végzettséget is ad, s jelentős előnyt biztosít a szakirányú továbbtanulás esetén. Ráadásul tanulmányi eredménytől függően még komoly összegű ösztöndíjban is részesülhet a diák.
13. Kérdés: Lehet-e a tanulmányok közben osztályt (szakképzést) váltani?
Válasz: Igen!
Minden évben van rá példa, hogy 1-2 diák osztályt vált. Ekkor természetesen pótolnia kell azon tanulmányi részeket, amelyeket ő addig nem tanult. A váltásnak van egy fő feltétele, mégpedig az, hogy a megcélzott osztályban legyen szabad hely, s ez bizony nem garantálható.
Tanács: Érdemes még a felvételi lap beadása előtt tájékozódni, s az érdeklődéstől teljesen távol eső szakmákat inkább „nem bejelölni”.
14. Kérdés: Melyik szakma ajánlott a lányoknak?
Válasz: Bármelyik
A nálunk képzett szakmák mindegyike emelt szintű technikusi vizsgára és továbbtanulásra készít fel. Azaz alacsony fizikai megterheléssel jár, tehát nem lehet kimondottan „fiúsnak” nevezni. Szerencsére a műszaki területen is egyre több mérnök hölgy van, sőt kimondottan keresik őket.
Tanács: Aki érdeklődik a természettudományos (fizika, kémia, biológia) és a műszaki (matematika, fizika, informatika) területek iránt, annak nemtől függetlenül jó választás lesz a Boronkay szakmai osztályai.
15. Kérdés: Lesz-e a Boronkayban francia nyelvi előkészítő?
Válasz: Nem!
Viszonylag kevesen érdeklődnek a képzés iránt.
Tanács: Aki bejut olyan osztályunkba, ahol órarendileg van második nyelv, az a franciát is választhatja. Sőt, akár harmadik nyelvnek 11. évfolyamtól is választható a francia, ha előtte nem az volt a második idegen nyelv.
16. Kérdés: Kötelező-e a Boronkayban szakkörre járni?
Válasz: Nem!
De azt gondoljuk, hogy érdemes. A kínálatunk igen széles:
- minden tantárgynak van versenyfelkészítő szakköre
- kulturális jellegűek: énekkar, rajz és képzőművészeti, újságíró, színjátszó, fotó
- sport: atlétika, kosárlabda, labdarúgás, röplabda, sakk, nordic walking, testépítő
Tanács: A szabadidő hasznos eltöltése, másfajta közösségbe (is) való tartozás miatt, mindenképpen érdemes legalább egybe bekapcsolódni.
17. Kérdés: Hol kell megírni a központi felvételit?
Válasz: Bármelyik középiskolában, ahol ilyet szerveznek!
A központi felvételit bármely iskolában meg lehet írni, amely ezt a lehetőséget felajánlotta, még akkor is, ha utána oda egyáltalán nem is fog felvételi lapot beadni. Tudni kell azonban, hogy oda legkésőbb december 02-ig be kell jelentkezni.
Tanács: Aki meg tudja oldani, ott írja, ahová aztán jelentkezni akar. Ha ez nehézkes (pl. a távolság miatt), akkor válassza a legközelebbi ilyen középiskolát.
18. Kérdés: Akit nem vesznek fel a Boronkayba, van-e rá esély, hogy később mégis átiratkozzon egy másik iskolából?
Válasz: Igen!
Ehhez először is az kell, hogy a megcélzott osztályba legyen hely. Ha ez teljesül, akkor különbözeti vizsgával (kötelező érettségi és esetleg a szakmai tárgyakból) van lehetőség átiratkozásra. Van még egy úgynevezett „három napos kipróbálási idő”, ami azt jelenti, hogy három napig az adott osztályba kell úgy járni, hogy még nem iratkozott át a tanuló. Ez azért van, hogy mindkét fél megismerje egymást egy kicsit. Ezt követően, ha minden érintett „igent” mond, létrejöhet jogilag is az iskolaváltás.
Tanács: Aki át akar jönni egy másik iskolából a Boronkayba, az előtte tájékozódjon, hogy vajon tudja-e teljesíteni az itteni követelményeket.
19. Kérdés: Milyen eséllyel lehet a Boronkayból továbbtanulni?
Válasz: Nagyon jó eséllyel!
A gimnáziumi típusú osztályainkban már az érettségi évében 90% feletti a továbbtanulási arány. A szakmai osztályokból pedig a technikusi évet követően majdnem 90%-os ez az érték. Iskolánk felvállalt küldetése a továbbtanulásra való felkészítés. Éppen ezért lehet nálunk minden fontos tantárgyból emelt szintű felkészítést (faktot) választani, amely az ehhez kapcsolódó szakkörökkel együtt igen magas óraszámot eredményeznek.
Tanács: Aki továbbtanulásban gondolkozik, annak ezért következetesen érdemes dolgoznia már a 9. évfolyamtól kezdődően, hiszen az igazán jó felsőoktatási helyekért a jövőben is komoly verseny lesz a jelentkezők között.
20. Kérdés: Kell-e a Boronkayban tandíjat fizetni?
Válasz: Nem!
A Boronkay nem alapítványi iskola, így az oktató-nevelő tevékenység ingyenes. Ugyanakkor vannak olyan szolgáltatások, amelyek a 9-12. évfolyamon sem ingyenesek: sportköri tagdíj, kondi-bérlet, bizonyos szakkörök, táborok, tanulmányi utak stb.
A technikusi képzés esetében pedig fizetni kell, ha a diák legalább a harmadik szakképzés megszerzése miatt tanul.
21. Kérdés: Milyen képzés a „sportedző és sportszervező”?
Válasz: Ez egy olyan szakmai képzés, ahová elsősorban igazolt és az átlagot meghaladó teljesítményű sportolókat várunk.
Egy olyan szakmai területet választottunk erre a célra, amelynek igen sok folytatási lehetősége van, főleg a sport, a természettudományos és gazdasági irányokba, de nem kizárt az egyéb leágazás sem. További előnye ennek a rendszernek, hogy a gimnáziumokkal szemben csak egy idegen nyelvet kell tanulni. Tapasztalatunk szerint ugyanis az élsportolók egy jelentős részénél – időhiány miatt – problémát okoz a két idegen nyelv egyidejű tanulása.
Tanács: Aki az általános iskolában elérte a 4,00-es tanulmányi átlagot, hajlandó tanulni és komolyan gondolja a sportkarrier lehetőségét is, az jelentkezzen ide.
22. Kérdés: Indul-e haladó német nyelvi előkészítő osztály?
Válasz: Igen!
Sajnos a német nyelvet tanuló általános iskolások relatív alacsony száma miatt csak a gimnáziumi folytatással vállaltuk fel ezt a képzést. Ott a második idegen nyelv az angol lesz.
Tanács: A német nyelvet jó színvonalon tudó és ezt a nyelvet megtartani akaró diákoknak javaslom a 2020-as kód beírását.
23. Kérdés: Lehet-e a Boronkayban diákként kutatómunkát végezni?
Válasz: Igen!
Iskolánkban immáron közel 20 éves hagyománya van a tudományos szintű kutatómunkának a legkülönfélébb területeken: gazdaság-pénzügy, természettudomány, műszaki terület, humán terület (főleg nyelvészet). Több diákunk kiemelkedő eredményeket tudott felmutatni az országos és nemzetközi konferenciákon, sőt közülük kettő még a Nobel díj átadásához kapcsolódó programsorozat részeként előadást is tarthatott a világ minden részéről összesereglett tudósoknak
Tanács: Akit érdekel ez a téma, nálunk lesz lehetősége vele foglalkozni.
24. Kérdés: Igaz-e, hogy technikumi osztályból sokkal nehezebb továbbtanulni, mint „sima” gimnáziumból?
Válasz: Bizonyos irányokat nézve ez igaz, de szakirányú továbbtanulás esetén éppen a fordítottja valósul meg.
Mivel technikumban órarendileg csak egy természettudományos tantárgy van, ezért olyan irányokba valóban nehezebb a továbbtanulás, ahová előírt olyan természettudományos tantárgyból az érettségi, amit ő nem tanult. Pl. gépész osztályból orvosira nehéz felkészülni, mert nem tanul biológiát.
A többi irány tekintetében nincs hátrányba, mert pl. jogi irányba való tovább lépéshez a technikumi diák is tanul történelmet, járhat ilyen faktra, s ebből adódóan érettségizhet is belőle emelt szinten.
Sőt, a szakirányú továbbtanulás esetén (pl. elektronikai osztályból bármely műszaki karra: villamos, gépész, informatika) egy technikumi tanuló előnyben van, mert ő már 9.-től kezdődően heti 10-12 órában tanulja a szakmai alapismereteket, amelyből így nem lesz nehéz emelt szinten jól teljesítenie, amiért megkapja a plusz pontokat. De a technikusi vizsgát követően a szakirányú továbbtanulás esetén további plusz pontokat adhatnak az egyetemek. Ezek azért összességében igen komoly előnyt biztosítanak egy „sima” gimnazistával szemben!
Tanács: Aki több természettudományos tantárgyat akar tanulni, az válasszon gimnáziumot, vagy a Boronkay környezetvédelmi képzését. Szintén gimnáziumi képzést javaslok az abszolút humán érdeklődésűeknek.
Aki viszont inkább reál tantárgyakból gondolja magát jónak, s ilyen irányú tovább lépést tervez, azok számára nem lehet kérdés, hogy a Boronkay műszaki osztályai a legjobb választások!
25. Kérdés: Igaz-e, hogy a szakmai osztályokban járóknak kötelező szakmából érettségizni?
Válasz: Igen, egészen pontosan szakmai alapismeretkből!
Ez 2017-ben érettségizettek számára volt először előírva. Viszont a 2020-ban vagy ezt követően érettségizők már OKJ-s szakmát is szereznek vele. Egyébként szakirányú továbbtanulás esetén ez előny is (lásd előző pontban leírtak).
Tanács: Aki érettségit és szakmát szeretne egyszerre szerezni, az válaszon szakgimnáziumi képzést.
26. Kérdés: Mi az a „nyári gyakorlat”, kiknek kell ezen részt vennie?
Válasz: Általában a szakmai osztályba járóknak kell ezt teljesíteni, de nem mindenkinek.
A Boronkayban folyó képzésekre az alábbiak voltak érvényesek 2022-ben (időnként változik):
- gépészet: 11. és 12. évfolyam után
- elektronika: 11. és 12. évfolyam után
- környezetvédelem: 11. évfolyam után
- sport: 11. évfolyam után
- informatika: NINCS
Maga a „nyári gyakorlat” olyan tevékenység, amikor a diák valós munkakörülmények között dolgozik a saját szakmájában, amiért egyébként ösztöndíjat kap.
Tanács: Érdemes cégekhez elhelyezkedni, hogy megtapasztalják a valós munkakörnyezetet. Akiknek ez nem sikerül, annak az iskola szervezi ezt meg a saját tanműhelyünkben, de ekkor pénzt nem kap a diák.
27. Kérdés: Mi a közösségi szolgálat?
Válasz: Kötelezően teljesítendő, 50 órányi közhasznú tevékenység.
Az érettségi megkezdésének feltétele, hogy a jelentkező igazolt módon teljesítsen minimum 50 órányi ilyen jellegű tevékenységet. Ez nagyon sokrétű lehet: parkgondozás, korrepetálás, segítés időseknek, közreműködés települési programban, stb.
Fontos, hogy a tevékenységet megelőzően a diák iskolája és a programot szervező „együttműködési megállapodást” kössön!
Tanács: Érdemes ezt az 50 órát egyenletesen elosztva legkésőbb a 12. évfolyam megkezdéséig teljesíteni, hogy ne az utolsó pillanatokban kelljen vele kapkodni.
28. Kérdés: Milyen összegű ösztöndíjban részesülhet egy szakmai osztályba járó diák?
Válasz: 9-10. évfolyamon egységesen 8.000 Ft/hó, 11-13. évfolyamon tanulmányi eredménytől függő (4,5-től 59.000 Ft/hó)
Azt gondolom, még a havi 8 ezer forint is jól tud jönni egy diáknak, de a közel 60 ezer forint már igazán érzékelhető összeg. Ehhez még hozzájöhet akár plusz 100 ezer forint is havonta, ha a gyakorlatot duális képzésben teljesíti a tanuló valamely, veleünk szerződésben lévő vállalatnál.
Tanács: Aki szakirányú továbbtanulásban gondolkozik, annak mindenképpen jó választás a szakmai képzés, de ilyen összegek még a családi kasszán is segíthetnek.
29. Kérdés: Mi az az „okleveles” technikusi képzés?
Válasz: Speciális végzettséget adó technikusi képzés
Maga a képzés a középiskola és egy felsőoktatási intézmény között létrejött megállapodás alapján, minisztériumi jóváhagyás mellett zajlik. Lényege, hogy a tanulók már középiskolás korukban szakirányú felsőoktatási tartalmakat tanulnak, így ezzel beszámítható kreditpontokat szerezhetnek. Ennek segítségével akár a felsőoktatási tanulmányi idő is lerövidíthető, de mindenképpen könnyebbé tehető.
Tanács: Aki elhivatottan akar szakirányba tovább tanulni, annak az okleveles technikusi képzés jó választás.
30. Kérdés: M?
Válasz: M.
A .
Tanács: A