Váci Szakképzési Centrum
Boronkay György
Műszaki Technikum és Gimnázium

Dr. Tóth Eszter Rátz Tanár Úr Életműdíjban részesült

2014-11-28 13:10:04
A Magyar Tudományos Akadémián idén november 27-én adták át a Rátz Tanár Úr Életműdíjakat, ahol is a 2014. esztendő esztendő egyik díjazottja, iskolánk tanára, dr. Tóth Eszter volt.
 
A személyenként 1,5 millió forintos Rátz Tanár Úr Életműdíjat évente két-két matematika, fizika, kémia és 2005 óta két biológia szakos tanárnak ítélik oda, aki kimagasló szerepet tölt be tárgya népszerűsítésében és a fiatal tehetségek gondozásában. Az immár 14. alkalommal átadott életmű díjat 2001 óta az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt által létrehozott alapítvány ítéli oda azoknak a nagyszerű tanáregyéniségeknek, akik a legtöbbet tették pályájuk során a magyar természettudományos oktatásért. E díj mára a hazai természettudományos oktatás, és egyben a közoktatás egyik legrangosabb elismerése lett.
 

„A tudásalapú társadalomban a legfontosabb infrastruktúra az oktatás, ezért ne csak a világhírű tudósaink, hanem tanáraik nevét is ismerjük…” – így szól a Rátz Tanár Úr Életműdíj mottója. Mikor világhírű, magyar származású tudósainkkal büszkélkedünk, kevés szó esik tanáraikról. A díjat Rátz Lászlóról (1863–1930), a Budapesti (Fasori) Evangélikus Gimnázium legendás hírű tanáráról nevezték el, aki kiváló matematikusokat, fizikusokat, kémikusokat nevelt. Az ő tanítványa volt Wigner Jenő fizikus és Neumann János matematikus is. Az alapítvány azért választotta az ő nevét, hogy adózzon nagy múltú és kiváló oktatási kultúránk előtt és méltányolja azon pedagógusainkat, akik ma is áldozatos szakmai munkájukkal és kiemelkedő eredménnyel képzik a jövő tehetségeit.
 
 
 
2014. díjazott tanárai: Kubatov Antal (matematika), Békefi Zsuzsa (matematika), dr. Tóth Eszter (fizika), Zátonyi Sándor (fizika), dr. Böddiné dr. Schróth Ágnes (kémia), Endrész Gyöngyi (kémia), dr. Szalainé Tóth Tünde (biológia), dr. Kánitz József (biológia)
 
***
 
Dr. Tóth Eszter kollégánk 1971-ben matematika–fizika–ábrázoló geometria szakos tanárként végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, majd 1976-ban doktori fokozatot szerzett.
 
Életét a tanítás, kutatás iránti szeretet vezérli mind a mai napig. Elsőrendű feladatának tekinti a természettudományos szemlélet kialakítását. Tanítási tevékenységét a precizitás és elhivatottság jellemzi. A sok kísérletezéssel egybekötött fizikatanítás híve. S ezt nemcsak saját iskolájában, a váci Boronkay György Műszaki Szakközépiskola és Gimnáziumban végzi, hanem „utazó nagykövetként” (főleg általános iskolákban) máshol is bemutatja, népszerűsítve ezzel a fizikát, a felfedezés örömét.
 
Lendületes temperamentumával nemcsak tanítványait húzza magával, hanem kollégáit is, amit számtalan közösen megtartott, nagy sikerű előadás és több megnyert pályázat bizonyít. Tanításába rendszeresen bevonja a napi aktualitásokat, egyike volt kutatásainak, mikor tanítványival számtalan mérést és növényfejlődési tesztet végeztek a vizsgált vörös iszapból.
 
Irányítása alatt évente tucatnyi közép- és általános iskolás végez egyéni kutató munkát. Eredményeit a TUDOK és az innovációs versenyeken elért helyezések bizonyítják.
 
A fizika népszerűsítése iránti tevékenységét dicséri, hogy egykori tanítványai közül ma többen fizikusként tevékenykednek. A fizika tanításával kapcsolatos ismereteit nagy számban publikálta, mind hazai, mind nemzetközi fórumokon. 
 
Középiskolások számára több könyvet írt.
 
Több mint 20 éven keresztül rendszeres résztvevője volt az Országos Fizikatanári Ankétoknak, ahol több előadást és műhelyfoglalkozást tartott saját kutatásairól. Neki nem elég a 37 tanítási hét az iskolában, hiszen még a nyári szünetekben is fizikatáborokat szervez, amelyekre diákjai örömmel mennek. Rendszeresen részt vett nukleáris témájú konferenciák, szakmai kirándulások szervezésében.
 
Egyénisége, a fizika tanítása iránti alázata, a megszerzett tapasztalatok másokkal való megosztása, több évtizedes, nemzetközi sikereket, eredményeket is felmutató munkája alapján méltó a Rátz Tanár Úr Életműdíjra – olvasható a méltatásban. 

 Az ESTV riportja